1

Motivasyon

Motive olmaya ihtiyaç duyduğunuz günlerin sayısı arttıysa, yaşamınızda “değişim” yapma zamanınız gelmiş demektir.

Çok sevdiğim bir filmden bir diyalogla başlamak isterim:

(Başarılı bir baba ve genç yaşına rağmen babasının başarısı altında ezilmiş, gölgelenmiş bir çocuğun arasında geçen bir diyalog bu…)

Genç çocuk oldukça öfkeli bir şekilde babasına:

-Ben hep senin gölgenmiş gibiyim. Senin başarıların beni öldürüyor. Ölesiye korkuyorum başarısız olmaktan ve bu korkum gerçekleşiyor yaşamımda ve de gördüğün gibi başarısızım.

Baba: -Sen doğduğunda seni sağ avcumun içiyle kavramış ve annene demiştim ki:” Bu çocuk dünyanın en iyi çocuğu olacak! Bu çocuk, hiç kimsenin görmediği kadar önemli bir çocuk olacak!”

Ve sen gerçekten iyi bir çocuk oldun. Senin her gün büyüyüşünü izlemek,  gerçek bir ayrıcalıktı. Sonunda büyüdün.

Dünya her zaman toz pembe bir yer değil evlat! Birilerini suçlayıp istediğim yere gelemedim, diyemezsin. Bunu korkaklar yapar, sen bu değilsin! Sen hayatımdaki en iyi şeysin.

Ama kendine inanmaya başlayana kadar kendine ait bir hayatın olamayacak! Kendine inanmaya bir an evvel başlamalısın!

O halde motivasyon için, yaşamı keyifle yaşayabilmek için birkaç ipucu:

Kendinize İnanın!

Kendinizi Eğitin! -Eğilip Bükülmeden-

Hedef ya da hayaliniz ile ilgili her şeyi öğrenin, okuyun, konuşun, dinleyin ve deneyin. Eğer bir yazar olmak istiyorsanız, ders alın, kitaplar okuyun, yazın, diğer yazarlar ile konuşun, atölye çalışmalarına katılın.

Yeterince Uyuyun!

Bazı insanlara 6 saat uyku yeterken, bazıları için 8 saat gerekli olabilir. Yeterince uyuduğunuza emin oluncaya kadar uyuyun. Ancak, 8 saatten fazla olmamasına da dikkat edin. Düzenli ve yeterli bir uykuya sahip olmanın, hem vücudunuz hem de zihniniz açısından ne kadar yararlı olduğunuz göreceksiniz.

Çocuklar ile zaman geçirmek size perspektif kazandıracaktır. İşteki yada özel hayatınızdaki sıkıntı yada endişeler, çocuklarınız ile oynadığınızda eriyip gider. Çocuklar her şeye basit yollu bakarlar ve bunu öğrenmek bile bizim için kar sayılır.

Başarı Hikayeleri Okuyun!

Etrafınızdaki insanların başarı hikayelerini okuyun. Günlük gazetelerde bile size ilham verebilecek, motive edecek ve harekete geçirecek düzinelerce küçük başarı hikayeleri var. Kütüphaneler, sıradan insanların sıra dışı hikayelerini anlatan biyografi ve otobiyografileri ile dolu. Hepsi, sizi başarıya ulaştırmak için raflarda heyecanla bekliyorlar.

Hedeflerle Çalışın!

Hedefler ile ilgili en önemli ipucu bu. Hedeflerle çalış..! Hedefler, hayatınızın tüm alanlarındaki gelişiminiz için önemlidir, eğer hedefsiz çalışırsanız, gelişiminizde güçlükler ile karşılaşırsınız. İstediğinizi elde etmek için, işinizi şansa bırakmanız hiç de iyi bir yol değildir.

Arkadaşlarınızı Seçin!

Arkadaşlarınızın negatif davranışları mı var? Bu sizi etkiliyor mu?

Birlikte zaman geçirdiğimiz insanlar, çoğu zaman bizim tutumumuzu etkileyebilir. Eğer ofisinizdeki yada evinizdeki bireyler sizi negatif yönde etkiliyorsa, bu durumu değiştirecek gerekli adımları atın.

Kendinize ve Başkalarına Motivasyon Masalları Anlatmayın!

“Beceremem, onu yapamam.”

Evet, yapabilirsin! Diğerleri ne yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin. Aynı büyüklükte beyin, aynı iki kol ve bacak, her gün aynı zaman diliminde yaşayan kadın yada erkek tarafından yapılmış olan tüm olağanüstü şeyleri, sen de yapabilirsin.

“Yarın başlarım.”

Belki, yapamazsın. Bugün yapabileceğin şeyleri asla erteleme. Yarın garanti değil ve geleceğin ne getireceğini kimse bilmiyor. Yalnızca şu andan eminsin. Buradasın ve hedeflerine ulaşabilirsin.

“Bu benim için doğru olmayabilir.”

Uğraştığınız şeyin sizin için en iyisi olduğundan hiçbir zaman %100 emin olamazsınız. Çünkü sürekli yenilenir ve değişir. Hedefe yürürken pek çok kere yol değiştirirsiniz. Mükemmel fırsatlar kapınızı çalana kadar beklemeyin.

Motivasyon ile ilgili sayfalar dolusu yazılar yazılabilir, saatlerce konuşulabilir, yukarıdaki ip uçları binlerce sayıya varacak kadar çoğaltılabilir. Ne olursa olsun, saatler süren konuşma, sayfalar dolusu yazı vs..

Önemli olan sizin kendinizi iyi tanıyıp neye ihtiyacınız olduğunu bilmek ve ardından harekete geçmek…

Değişim çanlarının çaldığını hissettiğiniz anda motive olmaya başlamanın sırları kulağınıza fısıldanacaktır…

Mürüvvet ADALI UYGUN
Eğitim Danışmanı

İlgili Başlıklar