1

Arada Yalnız Kalmayı İstemek Sizce Çevremizdekileri Sevmemek Anlamına mı Geliyor?

Yazılarımda; psikiyatrik hastalıklar, eş sorunları, iletişim sorunları , çocuk psikolojisi ile ilgili yazılar yazmaya devam edeceğim.Ama, gündelik hayatta sık sık bilmeden yaptığımız yada unuttuğumuz ve sonrasında da yakındığımız o kadar çok davranış var ki. Ben, sizlere arada haddim olmadan bunları hatırlatıcı yazılar yazmaya çalışıyorum. Çoğunu arada kendime de hatırlatıyorum.Bunları yazarken ilk başlarda açıkçası çekinerek yazıyordum ama sizlerden gelen, motive edici sözlerden oluşan telefonlar, açıkçası cesaretimi arttırdı. Bu ufak bir giriş ve teşekkür sözlerinden sonra o günkü yazımda çok uzun olduğu için yazamadığım bir söz vardı ve onu sizlerle paylaşmak istiyorum. Birisine sormuşlar, “ karına onu sevdiğini söylemek için seçeceğin en iyi zaman ne zamandır?” Cevap kısa ve öz olmuş; “ Bir başkası söylemeden önce.” Yılbaşı, doğum günleri ve özellikle hiç anlayamadığım sevgililer günü de olmasa kimse kimseye bu sözleri söyleyemeyecek herhalde.

Bazen insan eşini, çocuğunu annesini ya da babasını ne kadar severse sevsin, yalnız başına olmak ister. Arada bir yalnız kalmak istediğinizde çevrenizin aniden değiştiğini ve bir öfke, alınganlık havasının bulunduğunuz yerde hakim olduğunu hissedersiniz. Eşinize şöyle demeye başladığınızda bu durumla karşılaşmanız çok şaşırtıcı olmasa gerek. “Hayatım balığa gidiyorum” dediğinizde eşiniz size merak dolu gözlerle bakarak şöyle sorabilir. “Tek başına mı?”… ve konuşma şöyle devam edebilir.“Evet… Bazen yalnız olmaktan hoşlanıyorum” “Neden ki? Ben sana ne yaptım?” eşiniz bu olayı farklı yorulmuştur ve işler hiçte istediğiniz gibi sonuçlanmayacaktır. Yani kısacası eşiniz incinmiştir.Konuşma bakın biraz daha abartacak olursak nasıl devam eder….Konuşmaya siz şöyle devam edebilirsiniz. “Hiçbir şey yapmadın sadece biraz yalnız kalmak istedim ne zamandır da çok sevdiğim balık avlamaya gidemiyorum.En fazla orada dinlendiğimi hissediyorum.” ..”Bende seninle gelip yalnızlığı tatsam olmaz mı?” .”Ama , gerçekten yalnız gitmek istiyorum” “Ama ben senin eşinim”.”Evet bende seni seviyorum seninle olmayı bende çok istiyorum ama, arada yalnız olmak bir, iki saat iyi geliyor o kadar”…”Beni sevseydin, beni de yanında götürürdün” ve konuşma çıkmaza girmeye başlar. “ Beni lütfen biraz yalnız bırak, boğuluyorum”.”Benimle artık olmak istemiyorsun demek ki beni artık sevmiyorsun ve bu nedenle artık benden uzaklaşmaya çalışıyorsun ”ve konuşma maalesef tahmin ettiğiniz bir şekilde devam eder….

Hepimizin sorumluluklarımızı ve sevdiklerimizi ihmal etmeden, belli sınır ve ölçülerde kendimize biraz zaman ayırmamız gerekir.Bu içimizdeki çocuk için yapmamız gerekendir. Siz, hiç hayatınızda sonsuz bir benzin deposuna sahip bir araba gördünüz mü? Onlar bile arada bir, benzin alabilmek için benzin istasyonuna girerler. Çoğumuzun kafasını boşaltmak, düşüncelerimizi ölçüp tartmak, doğayla birlikte olmak, bakış açımızı gözden geçirmek için yalnız başımıza zaman geçirmeye gereksinimimiz vardır.Ama bunları yaparken sınırı ve ölçüyü kaçırmamak gerekir. Bazen de sevdiklerimizi özlemek onlara tekrar aşık olmak için yalnız kalmaya ihtiyaç duyarız. Bu “otomatik düşüncelere” öyle inanırız ki bazen sanki gerçek zannederiz onların sayesinde nice ilişkiler kül olup biter.

Udun bile telleri yalnızdır ama hepsi aynı müzikle titrer. Sevdiklerinizle bu güzel ahenginizi hiçbir zaman bozmamanız dileğiyle.

Dr. İbrahim Bilgen
Psikiyatrist-Psikoterapist

İlgili Başlıklar