1

Eşimizle, Çocuğumuzla, Kayınvalidemizle, Gelinimizle Neden Anlaşamayız?

Kendimizi kendimiz olarak ortaya çıkaran karakterlerimiz vardır. Şimdi benim için oturduğunuz yerde kalemle yada aklınızda hayali olarak bir daire çizin ve içine sizi oluşturan sevdiğiniz ve sevmediğiniz tüm karakter özelliklerinizi yazın. İçinden bunlar olmazsa asla bende olmam diyecebileğiniz sizin için en fazla önemli olan üç özelliğinizi alıp sağ cebinize koyun. Bu sağ cebinize koyduğunuz özellikler sizden alınmak istenirse o anda var gücünüzle buna karşı koyarsınız, çok öfkelenir, üzülür ya da ne kadar kötü duygu varsa onu yaşarsınız. Çünkü bu durumda yaşamanın anlamı yoktur. Hala alınmaya çalışılırsa da bu özelliklerinizi yanınıza alarak var gücünüzle rahat edebileceğiniz bir alana kaçarsınız. Buraya kadar anlatmaya çalıştığım esasında ilişkiler…

İlişkiler içerisinde insanların neden boşandığını, bazı evlerde neden kayınvalide ile gelin arasında anlaşmazlıklar çıktığını, neden ergenler ile aileler arasında kavgalar çıktığını bugünkü yazımda kısaca zamanımın yettiği kadarı ile sizlere açıklamaya çalışıyorum. Biraz karışık olmuş olabilir peki o zaman biraz daha açık bir örnekle sizlere anlatmaya çalışayım. Bir oda düşünün ve o oda içerisinde bir kişinin size zarar verebileceğini düşündüğünüz bir cisim ile üzerinize doğru geldiğini hayal edin.O kişi sizin üzerinize geldikçe sizde geri geri adımlarla arkanızdaki duvara doğru gittiğinizi düşünün. Geri geri gidecek yeriniz artık kalmadı ve sırtınız duvara yaslandı. Ama kişi hala sizin üzerinize yavaş yavaş gelmeye devam ediyor ve durmaya da hiç niyeti olmadığını yüzüne baktığınızda anlıyorsunuz. Son bir çaba ile parmaklarınızın ucuna kalkarak biraz daha kendinizi geri çekerek iyice sırtınızı duvara çektiniz ama artık bu kaçacak son noktanızdı. Yani artık sizi var eden sınırlarınızı son noktasına kadar çekmişsiniz demektir. Bundan sonrası istenirse artık siz olmayacaksınızdır. Hani bazen çevremize “Sanki sabrımı zorluyor” deriz ya. İşte bu nokta. Biz buna psikolojide “Güvenlik Sınırı” diyoruz. Bizi var eden en önemli özelliklerimizi de bizden istenirse onları da verirsek artık biz olmayacağızdır ya işte o noktamız.

Kişi sizi hala anlamıyor ve üstünüze gelmeye devam ediyorsa işte bu noktada iki seçeneğiniz vardır. Ya öleceksinizdir yada saldıracak ya da gücünüzün yettiği yere kadar mücadele edecek ve baktınız onu da başaramıyorsanız oradan kaçacaksınızdır. Buda ilişkilerde kavga ve ayrılıkların nedenidir. Sınırlar zorlanmaya başlandığında her zaman kavga olur. Bu dünyadaki savaşların nedeni oluyor da neden insanların arasındaki kavgaların nedeni olmasın. Peki kaçamıyorsanız ne oluyor o zamanda işgal ediliyorsunuz? Yani çaresizlik duygusu içerisinde için için öfke duyarak bazı şeyleri kabulleniyoruz. Neyi mi? Değersiz olduğumuzu. Bir kişi değil de nesne olduğumuzu kabul ediyoruz. Her türlü ilişki ilişkideki sınırlarımızı koruduğumuz sürece devam eder aştığımız sürece de biter, değerini kaybeder. Sağlıcakla Kalın.

 

Dr. İbrahim Bilgen
Psikiyatrist-Psikoterapist
Sabah Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

İlgili Başlıklar