1

Herkesin Öğrenme Stili Aynı Mıdır?

Bizlere gelen velilerin en fazla yakındıkları konu çocuklarının ödev yapmamaları ya da dersi yeteri kadar çalışmamaları olmaktadır. Peki, her çocuğun öğrenme stili aynı mı olmaktadır. Elbette değil.

Öncelikle çocuklarımızın hangi öğrenme stili ile çalışmaları gerektiğini bilmek için onların beyinlerinde hangi öğrenme alanlarının gelişmiş olduğunu bilmemiz gerekmektedir. İnsanlar genellikle dört yoldan bilgi edinirler:

1. Görsel: Görerek ve okuyarak öğrenmeyi tercih edenler. Kendi kendine okuyarak öğrenirler, renkli temsil, grafik ve haritaları tercih ederler;

2. İşitsel: İşiterek, dinleyerek ve tartışarak öğrenmeyi tercih ederler;

3. Kinestetik: Bazılarının aklında hareket enerjisi daha iyi kalır. Bunlar öğrenecekleri şeylerle fiziksel temas kurarak, yaparak öğrenirler; Taktik, kişinin el ile duyumsamasına dayanır. Kinestetik gezme, pandomim, dramatize etme vs yi kapsar.

4. Sosyal: Bazı öğrenciler de başkalarıyla sosyal etkileşim (interaksiyon) halinde daha iyi öğrenir.

Öğrencilerin bu dört tip öğrenmeden hangisine yatkın olduğu (bilgi alma ve işleme yönünden) tespit edilirse, ona göre öğretim materyali hazırlanabilir. Görsel kısmı iyi olan kişiler; iyi giyinirler, ayrıntıları ve renkleri hatırlarlar, insanların yüzlerini hatırlamakta zorlanır ama isimleri unutmazlar, yazılarda en fazla isimleri görürler, bir yazı okurken akılda tutmak için zihinsel imgeler yaratırlar. Bu kişiler için en iyi öğrenme ve akılda tutma yollarının; not alma, liste yapma, kitaplar, video filmleri, basılı malzemelerle öğrenme,  bir gösteriyi izleme gibi yöntemler olduğu belirtilmektedir. Örneğin böyle öğrenciler, düzensiz ve görsel açıdan hoş olmayan sınıflarda ya da odalarda ders çalışmaktan hoşlanmamaktadırlar. Odalarındaki ışık asla flüoresan olmamalıdır. Şu an söyleyeceğim ise beklide anneleri sevindirirken bazı ergenleri üzecektir ama muhakkak odaları yani çalışma ortamları sessiz olmalıdır. Müzikle ya da kulaklıkla müzik dinleyerek ders çalışmamalıdırlar. Görsel resim ve malzeme olmadan öğretmeni dinlemekten ve ödev yapmaktan hoşlanmazlar. Belki bunlar sizlere basit gelebilir ama bu yönleri güçlü olan çocuklar için araştırılarak bulunmuş çok sayıda özellikten sadece birkaçıdır. Bu hafta diğer günlerde sizlere diğer öğrenme stillerini açıklayacağım.

Sağlıcakla Kalın.

Dr.İbrahim Bilgen
Psikiyatrist-Psikoterapist

İlgili Başlıklar