1

Ders Çalışmayı Öğrenmek; Ama Nasıl?

Ebeveynler iyi niyetle çocuklarının öğrenim hayatı başlar başlamaz ki bu ilkokul birinci sınıf sıralarıdır; ders çalışmayı da kendiliğinden bilecek ve bu süreç kendiliğinden işleyecekmiş gibi bakarlar; ama çok büyük bir çoğunlukla öyle olmaz, olamaz! Çünkü ders çalışmayı bilmek, doğuştan getirilen bir yetenek değildir, öğrenilir/öğretilir. Ve öğrenim yaşamı ile birlikte de inişleri çıkışları olan yönetilmesi gereken bir süreçtir. Daha da genel bir tanımlamayla bir organizasyon işidir, ders çalışmak ve ders çalışmayı başarmak!

Bir dönem geçti ve sömestr tatili başlamak üzere. Ya da belki siz bu makaleyi okurken sömestr tatili başladı bile! İki haftalık tatil sürecinin bir haftası için çoktan planlar yapıldı ve dinlenilmeye başlandı …Peki nasıl bir okul dönemi geçti? Çocuğunuzun başarısı istenilen düzeyde mi?

“O ders çalıştı çalışmasına ama onunla beraber peşinde biz de mahvolduk” “”Kızım /oğlum ders çalış demekten dilimizde tüy bitti!” diyenlerden misiniz yoksa!

Ya da “Ne yaptıysak yaptık biz bu ders çalışma sürecini bir türlü oturtamadık mı?” diyorsunuz.

“Ne var bizim çocuğumuzda? Neden ders çalışamıyor?” sorusunun yanıtı bulunamadan mı bitti bir okul dönemi ve hala bu soruların yanıtını  mı arıyorsunuz?

Sahi çocuğunuz neden ders çalışamıyor? Sıklıkla ders çalışmayı sevmediğini mi söylüyor. Ya da “İçimden ders çalışmak gelmiyor” cümlesiyle tüm sorunun üstünü kapatıyor mu görünüyor? Ya da ders çalıştığını mı zannediyor?

Cümleler bunlar veya benzerleri olsun ders çalışma ile ilgili bir sıkıntı varsa , var demektir ve bu sıkıntı nedenleri,niçinleri ile ele alınıp çözülmelidir. Çocuğunuz ders çalışmayı öğrenebilir hale gelmelidir, bir süreç yönetimiyle. Bu bir çırpıda olabilecek bir şey değildir. Hiç kimsenin bunu bir çırpıda sağlayabilecek” magic” bir gücü yoktur. Konuya itina ile yaklaşılmalı, bir dönem böyle geçmiş ise geçen dönem artısıyla  eksisiyle  değerlendirmeli  ve ders çalışmayı öğrenme süreci başlatılmalıdır. Ve buna başlamak için de sömestr tatil süreci iyi biz zamandır diyorum, ne dersiniz?

Mürüvvet ADALI UYGUN
Eğitim Danışmanı

İlgili Başlıklar