1

Bahar Ayında Artan İntiharların Altında Yatan Sebepler Nelerdir?

Bipolar bozukluk (iki uçlu bozukluk olarak adlandırdığımız) bu rahatsızlık sonbahara girdiğimiz bu günlerde artmaya başladı. Bu hastalığın kabaca belirtileri nelerdir isterseniz onlara bir göz gezdirelim. Kendi yöremizde sıkça rastlanan bu rahatsızlık sıklıkla sebebi bilinmeyen uykusuzluk ya da huzursuzluk nöbetleri ile başlar.

 Mani Atak Belirtileri:

 1. En ufacık olaya sinirlenebilirler. Israrcı olabilirler. Yüksek sesse müzik dinler. Sık sık televizyonun kanalını değiştirirler.
 2. Aşırı derecede kendine güven; mükemmellik. Kendisini herkesten üstün görür. İcatlar yapabilir kimsenin, aklına gelmediği fikirler yürütebilir.
 3. Vücut enerjisi artmıştır. Seyahat etmek ister. Yerinde duramaz, saatlerce yürüyebilir.
 4. Uyku ihtiyacının azalması. Hiç uyumadan ya da çok az uyku ile günlerce yorulmadan devam edebilir.
 5. Konuşma seviyesinde artış. Hızlı ve çok konuşur. Sürekli konu değiştirir, araya girmek yada cevap vermek imkansızdır. Ses tonu gür ve coşkuludur.
 6. Aşırı derecede dikkatin dağınık olması. Bir konudan başka bir konuya sürekli değişir. Bazen konuştuğu konunun başını unutur ama unuttuğu hatırlatıldığında ise sinirlenebilir.
 7. Aşırı seks ihtiyacı. Seks ile ilgili duygu, düşünce ve davranışlarda artış yaşanır. Yaşına uygun ve hastalanmadan önceki haline göre çok farklı konuşmalar ve giyinmeleri olabilir.
 8. Kuşkucu olabilir. Renkli kıyafetler giyer. Bazıları ise birden kapalı yerlerde bile güneş gözlüğü takmaya başlar.
 9. Riskleri umursamamak ve aşırı derecede riskli aktivitelere katılmak yada riskli davranışlar yapmak. Çok fazla para harcamaya başlar. Gereksiz alışverişler yapar. Bir hastam Cuma namazı çıkışında çekler dağıtmış ve aile çok zor durumlarda kalmıştı.

Depresif Atak Belirtileri:

 1. Sürekli mutsuz ve gergin ruh hali
 2. Daha önce zevk aldığı aktivitelere karşı ilgisizlik
 3. İştahında ve kilosunda gözle görülür büyük değişiklikler
 4. Uyumakta zorluk yada çok fazla uyuma
 5. Fiziksel coşku ya da hareketlerde aşırı yavaşlama
 6. Enerji kaybı
 7. Gereksiz suçluluk hissi ya da kendini değersiz hissetme
 8. Konsantre olmakta zorluk
 9. Ölümü ve intiharı tekrar tekrar düşünmek

İlk belirtisi genelde; uykusuzluk, kuşkuculuk veya aşırı alış veriş yapma isteği ile başlayabilmektedir. Rahatsızlık özellikle bahar aylarında ya da mevsim değişikliklerinde olmaktadır. Bu aylar ya da sonbahar aylarında ya manik, ya da depresif ataklarla seyir etmektedir. Bu rahatsızlıkta rastlanılan depresif atak ise çok tehlikelidir. Çünkü intihar riski en yüksek olan depresif atak bu hastalıkta rastlanılan depresif ataktır. Başlangıç yaşı ise genelde ergenlik yıllarında olmaktadır. Belki de bugünlerde gazetelerde ya da televizyonlarda rastladığımız intihar haberlerinin altında bu hastalık yatmaktadır. Bu hastalığın tedavisi kolay olup erken teşhis ile önlenebilmektedir.

Sevdikleriniz ile birlikte güzel, mutlu ve sağlık dolu bir sonbahar günü geçirmeniz dileğiyle. Sağlıcakla Kalın.

Dr. İbrahim Bilgen
Psikiyatrist-Psikoterapist

İlgili Başlıklar