1

Psikolojik Sorunlarınızı “Zaman” Çözemez

Bize gelen kişiler bazen gelmekte çok geç kalmış oluyorlar. Halbuki küçükken getirilecek olsalar çok erken önlemler alınabilmektedir. Örneğin “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” nda çocukların yirmi yaşından önce bizlere getirilmiş olunması başarı oranımızı arttırmaktadır. Ama aileler, “Çocuktur geçer” ya da” Biz de küçükken böyleydik” diyerek olayları geçiştirirler. Ama zamanla sorunlar sorunlara eklendikçe, işin içinden çıkılmaz bir hale geliniyor. Bu nedenle bugün eğer müsaade eder iseniz bir okurumun bana yazdığı mektubu sizlerle paylaşmak istiyorum.

“ Beş yıl önce oğlumun aynada saatlerce saçı ile uğraşması, aynada kendisine ters bakarak saçını taraması bende bir garipliklerin olduğunu düşündürmüştü. Babasına anlattığımda duyarsız kaldı. Yüzüme boş boş baktı. Okuldaki rehber öğretmeni de bir gün beni yanına çağırarak oğlumu bir psikiyatriste götürmem gerektiğini söyledi. Ama bunu oğluma söylediğimde “Ben …. miyim?” diyerek beni suçladı. Çok öfkelendi. Eşimin de, oğlumdan geri kalır yanı yoktu. Bir anda ben oğlumun kötülüğünü isteyen bir anne konumuna düşmüştüm. Çok kuşkucu davranıyordu. Beni herkesten kıskanıyordu. Babasına karşı düşman gibi davranıyordu. Bir anda en büyük düşmanı babası olmuştu. Evden dışarıya pek çıkmaz ve her şeyden şüphelenir bir kişi olmuştu. Oğluma yardım arayışı içinde iken çevremden destek yardım istediğim zaman yüzeysel bir şekilde üstüne çok düştüğümü oğlumun aslan gibi olduğunu olayları benim büyüttüğüm söyleniyordu. Bu sorunlar zamanla düzelir derken git gide kötüye gitmeye başladı. Yolda yürürken her şeye sinirleniyordu. Yer yer kendi kendisine gülmeleri oluyordu. En son oğlum artık çok kötü olduğunda bir şey yok diyenler elime doktor telefonları sıkıştırmaya başlamıştı. Şu an düzenli tedavi görüyor ve durumu iyi, tekrar işe başladı.”

Bu sadece bize anlatılan yaşam öykülerinden birisi. Çok geç kalınması halinde gerçekten iş işten geçmiş oluyor. Kendinizde, yakınınızda ya da çocuğunuzda bir değişiklik gördüğünüzde mutlaka bağlı olduğunuz kurumdaki bir psikiyatrist arkadaşımıza göstermeyi ya da görünmeyi lütfen ihmal etmeyin. İki şeyin değerini insanoğlu elinden gitmeden takdir edemiyor. Birisi sağlık, diğeri ise gençlik…

Dr.İbrahim Bilgen
Psikiyatrist-Psikoterapist