1

Peki Ne Oynasınlar? Nasıl Oynasınlar?

Çocuklarda yaratıcılığı destekleyici materyal sağlamak da oldukça önemli. Ama bu çok oyuncak demek değil. Tam tersine az oyuncak, bol bol oyun. Yani, çok çeşitli materyal sunmak /duyusal alanlar yaratmak çok önemli. Mesela,

*Su, kum, çamur, kil, oyun hamuru, böreklik hamur… Bunlarla yapılacak pek çok etkinlik var.

*Ağaç parçaları, kurumuş yapraklar…

*Boya alanları…Boya yapmak için illa ki bir defter sayfası, ya da A4 kağıt değil; sınırlamadan oldukça geniş alanlar sunmak lazım. Evin uygun bir duvarına yapıştırılmış craft kağıtlar oldukça ideal… Özgürce boyasın, yazsın, çizsin…

*İfadesiz, basit el yapımı bebekler… (Barbie değil) Bunlar waldorf bebeği… Bu bebeklerin ifadeleri ve cinsiyetler, olmadığı için kendi hayal dünyalarında istedikleri duruma sokabilirler.

*Aile figürlerini içeren oyuncaklar…Anne, baba, çocuk, dede, anneanne, kardeş…gibi figürlerin bulunduğu oyuncaklar, hem kendi duygularını oyun içinde ifade etmesini sağlar, hem de onları konuşturarak iç dünyasını yansıtır. Siz bu oyunlarda sadece gözlemci olun, şayet sizi oyuna dahil etmek isterse de asla ondan daha fazla konuşmayın.

*Parmak ve el kuklaları… Bırakın konuştursunlar, bırakın istedikleri role soksunlar.

*Evcilik oyuncakları…Her evde oldukça fazla var olan mutfak eşyaları…Tencere, tava , her çocuk ayrı hava…
Yine bırakın sapı uzunca büyük bir servis kaşığı onun atı olsun, tencere arabası olsun.. Evcilik , kız erkek ayrımı olmadan her iki grubunda oyunu olsun.

*Ivır, zıvır ama yaratıcılık oyuncakları..Evde içinde çeşitli boya kalemlerinin, kumaş parçalarının(farklı kumaşlarla faklı dokuları keşfedecektir), çeşitli taş ve boncukların-ona zararı olamayan- vb. malzemelerin olduğu bir kutu/raf oluşturun.

*Agresyon oyuncakları… Onların da öfkeleri var değil mi? Bu öfkelerini dışa vurmalarını sağlayacak kocaman bir peluş oyuncak (üstüne çıkıp tepinebilir, ısırabilir, yumruklayabilir..), kocaman bir minder, ya da mıknatıslı bir dart… Ne dersiniz? Ara ara siz de faydalanabilirsiniz.

*Maske, sihirli değnek, kostümler…Evde beraber yapılan maske ve/veya kostümle kim bilir ne harikalar yaratılır…Bu yaratımla da size ve çocuğunuzun mutlu dünyasına sihirli bir değnek çoktan dokunmuş olur.Onlar zaten yaşamımıza değen en güzel sihir değil mi?

Mürüvvet ADALI UYGUN
Eğitim Danışmanı

İlgili Başlıklar