Garo Topuzoğlu

garo-topuzogluKarabet Garo Topuzoğlu, Marmara Üniversitesi Eczacılık bölümünü ardından Yüksek lisansını Ticaret Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji (özellikle öğrenme psikolojisi ve klinik psikolojisi üzerine ağırlıklı) olarak tamamlamıştır.

Yüksek lisansını tamamlarken aynı zamanda N L P Practisioner, Master ve Advanced sertifikalı programlarını da tamamlamıştır. O yıllardan itibaren danışmanlık yapmaya başlamış ve halen Bilgen Terapi Enstitüsü’nde danışmanlıklarına devam etmektedir.

Uzmanlık alanları ise Prof. Haluk Yavuzer ile birlikte çocuk ve ergen psikolojisi aynı zamanda ana-baba tutumları üzerine tezini vermiştir. 10 sene boyunca Üsküdar ilçelerinde belediyenin izni ile tüm kültür merkezlerinde seminerler vermiştir. Yine Adalar ilçesinde Büyükada’da kaymakamlığın izniyle halk kütüphanesinde danışmanlık hizmetleri vermektedir. Kınalıada’da yetimhanedeki çocuklara psikoeğitim ve danışmanlık vermektedir.

Prof. Dr. Mehmet Z. Sungur’un yedi sene süren Bilişsel ve Davranışçı Terapi Eğitimi’ni EABCT (European Association Behavioural and Cognitive Therapies)‘den akreditasyon sertifikası alarak psikoterapistlik eğitimini tamamlamıştır. Bu eğitimlerin içeriğinde Kognitif Davranışçı Terapi tekniklerini kazanmıştır.

Bu terapi tekniklerini uyguladığı alanlar ise şunlardır: Anksiyete Bozuklukları (Yaygın Anksiyete bozukluğu, Post Travmatik Stres Bozuklukları, Panik Bozuklukları, Sosyal Fobi, Obsesif Kompulsif Bozukluklar) Depresyon, Sağlık Anksiyetesi, (Hipokondriasis) Kişilik Bozuklukları, (Borderline, histriyonik, antisosyal vb.). Ayrıca yine Prof. Dr. Mehmet Z. Sungur ile Çift Terapisi ve Cinsel Terapi eğitimlerini de tamamlamıştır. Profesyonel çalışma hayatında çift terapisi ağırlıklı olmak üzere bireysel terapileri de sürdürmektedir.

Ayrıca Çocuk ve Ergen Psikoterapisti olmak üzere, çocuklarda sınav kaygısı, dikkat eksikliği, ayrılma korkusu, okul korkusu, kaygı bozuklukları, davranış sorunlarında etkin olan “Çocuklarda ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimini yine EABCT’den akreditasyon sertifikası alarak “Çocuk ve Ergen Psikoterapisti” olarak tamamlamıştır.

Ayrıca son yıllarda DBT (Dialektik Behavior Terapi) ve ACT (Kabul ve Adanmışlık Terapi) Şefkat Odaklı Terapi ekollerinde eğitimlerini devam etmektedir.