1

İnternet İle Kararan Hayatlar…

Daha önceki yazılarımda internet’in getirdiği zararlardan değinmiştim ama son zamanlarda sayısında bir artış olduğu için bugün tekrar değinme ihtiyacı duydum. İçinde bulunduğumuz bilgi çağının en önemli gereksinimlerinden birisi şüphesiz internettir. Öncelikle internet’in dünya çapındaki kullanımına bakıldığında karşımıza çıkan internet kullanıcısı sayısı 100 milyonları aşmaktadır.  Bu kullanıcılar arasında, iyi niyetli kişiler olabildiği gibi, kötü, hatta çok kötü niyetli kişiler de olmaktadır. Internet bağımlılık düzeyine geldiğinde kişinin gün içindeki sorumluluklarını yerine getirmesine engel olmaktadır. Peki nedir bu internet bağımlılığı isterseniz bir de ona bakalım; Eğer bir birey 12 ay boyunca aşağıdaki belirtilerin 4 veya daha fazlasını gösteriyor ise bu kişide “İnternet Bağımlılığı” olduğu düşünülmektedir.

  • İnternete bağlı değilken bile internet hakkında olan düşünceler
  • Tatmine ulaşılması için giderek artan bir şekilde İnternet kullanımı
  • İnternet kullanımını kontrol edememe
  • İnternet kullanımını kesmeye veya harcadığı zamanı düşürmeye çalıştığında kişinin kendisini huzursuz hissetmesi ve daha çabuk sinirlenmesi
  • İnternet kullanımını gerçek hayat problemlerinden bir kaçış gibi görmesi
  • İnternette daha fazla zaman geçirmek için ailesine ve arkadaşlarına yalan söylemesi
  • İnternet kullanımı yüzünden eğitim, iş, aile veya kariyer fırsatını riske atması
  • İnternet erişimi için harcanan olağandışı ücretlere rağmen kullanıma devam edilmesi
  • İnternete bağlı olmadığı zamanlarda kişinin sosyal yaşamdan geri çekilmesi veya içine kapanması.

Kendi düşünceme göre bu şekildeki internet kullanan bir kişi internet’i, gerçek hayattaki yüzleşmekten kaçındığı  durumlar için kullanmaktadır.Esasında bir kaçış ya da eksik hissettiği taraflarını bilincini yitirmişçesine internet aracılığı ile gidermeye çalışmaktadır. Bu nedenle günümüzde gün geçtikçe çoğu ilişkinin bitmesine neden olan sohbet odalarının, ailesinin cebinden kredi kartını alarak  giysi alınan “Knightonline” gibi oyunların sayısı artmaktadır. Hayatı kaybetmekten daha acı olan yaşamınızın anlamını yitirmediğiniz nice günlerin sizlerle ve sevdikleriniz ile birlikte olması dileğiyle.

Sağlıcakla Kalın.

Dr.İbrahim Bilgen
Psikiyatrist-Psikoterapist

İlgili Başlıklar