1

Çocukluk Çağı Masturbasyonlarına Yaklaşım

Anne ve babaların bu durum ile karşılaştıklarında, çocuğun bu davranışını, onların gelecekteki cinsel yaşamlarıyla bağdaştırarak hiçde hoş olmayan yorumlar yaptıklarına rastlamaktayız. Anne ve babaların yoğun kaygıları ve uygun olmayan tepkileri bazen bütün aile için gereksiz bir bunaltı kaynağı olabilir. Kız çocukları masturbasyon yapma nedeniyle erkek çocuklara göre daha sık hastaneye götürülmektedir. Polikliniklere kızlar bu nedenle erkeklere göre 3 kat daha fazla getirilmektedir.

Masturbasyon davranışı genelde anne memesi kesildikten sonra, kardeş doğumunu izleyen günlerde ya da anneden ayrılıp bir bakıcıya bırakıldığı dönemlerde başladığı gözlenmektedir. Kendisini yalnız hisseden çocuk bu durumda kendi içine dönerek çevresinden bulamadığı uyarılmayı bir nevi bu şekilde kendi kendisine yapmaya çalışmaktadır. Bu görüşü destekleyen en önemli bulgu ise ; bu çocukların kendileri ile ilgilenilmediğinde masturbasyon yapmaları ve birisi tarafından oyalandıklarında bu davranışın gözlenmemesidir. Bazı çocuklar bu davranışı gündüz yapmadıkları fakat nerede ise her gece uykuya dalarken bir yöntem olarak kullandıkları gözlenmektedir.

Aileler çok ama çok yanlış bir davranış sergileyerek, çocuklarının bu davranışını bir cinsel aktivite olarak değerlendirmekte ve onları azarlamakta, kızmakta, utandırmakta ve hatta dövmektedirler. Ama yapılması gereken; bu davranış gözlendiğinde görmezlikten gelerek onun dikkatini dağıtmak gerekir. Bu davranış;geceleri uykuya dalma sırasında ortaya çıkıyorsa, ona masal okumak, saçını okşayarak rahatlatmak işe yarayacaktır.  Ona daha fazla zaman ayrıldığında, aile olarak görüşmelerin sıklığı arttırıldığında, bu davranışında çoğu olguda kendiliğinden düzeldiği gözlenmektedir. Bu davranış gözlendiğinde bu bölgede iritasyon yapabilecek her türlü hastalık ekarte edilmelidir ( Mantar, idrar yolu enfeksiyonu,epilepsi vb). Bu rahatsızlık, sadece çocuğun çektiği içsel sıkıntılar ile mücadele etme çabasıdır ve kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Yapılan tüm çabalara rağmen düzelmeyen olgularda bağlı olduğunuz bir kurumdaki çocuk psikiyatristin arkadaşımıza başvurarak yardım alabilirsiniz. Saygı ve Sevgilerimle…

Dr. İbrahim BİLGEN
Psikiyatrist-Psikoterapist

İlgili Başlıklar