1

Çocukluk Çağı Masturbasyonları

Bugün bu konuyu yazmamın en büyük sebebi, “Aaa! bu da ne demek canım, çocuklar böyle şeyler yapar mı hiç” diye düşünen anne ve babalar için. Bu nedenle özellikle kız çocukların toplumumuzda ilerde kötü bir kız olacağı düşüncesi çok yaygındır. Ama söz konusu çocuk erkekse, özellikle babaların gülümseyen bir yüz ifadesi ile bizlere baş vurduklarını görürüz. Mastürbasyon, yani özdoyum çocuklarda cinsel bir anlam içerir mi isterseniz şimdi onu açıklayayım.

Anne memesini veya biberonu emen sağlıklı ve normal bir bebek kolaylıkla sakinleşir ve doyar doymaz hemen uykuya dalar. Böyle bir doyuma hasret olan çocuk ise gevşeyebilmek için başka yollar aramaya başlar. Parmak emmek gibi… Benzer şekilde bazı bebeklerin ve çocukların da genital (cinsel) bölgelerini uyararak uykuya daldıkları gözlenmektedir. Çocukların genital bölgelerini uyarmaları ve bu sırada terleme, kızarma, sık nefes alma gibi belirtilerin gözlendiği bu durum çocukluk çağı mastürbasyonu olarak tanımlanmaktadır. İlk dört ay içinde “altlarının” temizlenmesi ve bağlanması ile ilgili duyumları fark eden bebekler hazır bir şekilde temizlenmeyi beklerler ve bundan hoşlandıklarını belli ederler, sonraları haz arayışı daha ön plana çıkabilir. Kafanızı karıştırdı isem özür dilerim ama buraya kadar olanlar ben ve siz dahil tüm bebeklerin başından geçmiştir. Bu yüzdende bebekler altları temizlenirken çevrelerine gülücükler atarlar. Fakat bu genital oyundan istemli mastürbasyona geçiş çocuklarda ikili yaşlarda başlar. Bazı yazarlara göre esasında genital bölgeye ilginin erken başlaması duygusal sağlıklılığın ve olumlu bir bakıcı çocuk ilişkisi varlığını göstermektedir. Ama istemli mastürbasyon ise daha sıklıkla yetiştirme yurdunda yetişen, ilgiden yoksun kalan, çok çalışan ve bu nedenle çocuklarına yeteri kadar zaman ayıramamaktan yakınan(???) anne ve babaların çocuklarında daha sık olarak gözlenmektedir. Bu durum aile içi ilişkilerinin çok iyi olduğu çocuğa yerli zamanı ayıran ailelerin çocuklarında da aileye yeni bir kardeşin girmesi ile de olmaktadır. Çocuğa her dediğinin yapıldığı, aşırı toleranslı ailelerde ikinci çocuğunda olması ile onada aynı ilgi ve şefkat gösterilince birinci dolaylı olarak eskiye göre kendisini yalnız hissedecektir.

Bu gibi durumlarda da masturbasyonlar gözlenebilmektedir. Bu yüzden dengeyi iyi ayarlamak yada çok sabırlı olmak gerekecektir. Ayrıca anne ve babanın birisinin evden gitmesi, ayrılık neticesinde çocuğun anne yada babasının gösterilmemesi; itilen, eşinden ilgi görmeyen , mutsuz bir anne ve duyarsız bir babanın olduğu aile ortamlarında yetişen çocuklarda, bu tablo sıkça gözlenmektedir. Bazende bu bölgeye ilgiyi arttıran genital bölgedeki kaşıntılar, idrar yolu enfeksiyonları, dar pantolon ve sentetik iç çamaşır giyilmesi, parazitler olabilmektedir. Bu kaşıntı sırasında çocuk bu olayı keşfedebilir. Bebekler, elle yada yastık ve benzeri eşyalara sürtünerek genital bölgelerini uyarırlar. Daha büyük çocuklarda ritmik beden hareketleri görülebilir. Masturbasyon sırasında çocuğun yüzü kızarır ve nefesi sıklaşır. Bir süre sonra bedeni tamamen gevşeyen, terleyen ve uykuya dalan çocuk için erişkinlerdeki orgazma benzer bir süreçten söz edilebilir. Sağlıcakla kalın.

Dr. İbrahim Bilgen
Psikiyatrist-Psikoterapist

İlgili Başlıklar