1

Çocuklarda Cinsel İstismar Nasıl Anlaşılır?

Özellikle son zamanlarda görsel medyada “Çocuk İstismarları” başlığı ile çıkan haberler çoğu aileleri kaygılandırmış olsa gerek ki bu konu ile ilgili çok sayıda mail aldım. Mail aracılığı ile sorulan soruları köşemin yettiği oranda anlatmaya çalışacağım.

Özellikle cinsel istismarın başlama yaşı küçüldükçe olumsuz etkilenmenin arttığını belirtilmektedir.  Kız çocukları erkek çocuklarına göre daha sık cinsel istismara uğramaktadırlar. Kız çocukları cinsel istismardan daha fazla olumsuz yönde  etkilenirler. Cinsel istismara uğrayan çocuklarda anne genelde evde pek yoktur. Ya da çocuğu koruyacak bir aile yakını pek yoktur. Çocukluk çağı istismarına uğrayan bir çocukta ne gibi kuşku uyandıracak belirtiler olur sorusunun yanıtı ise, maalesef kesin bir bulgunun olmadığıdır. Yalnızca bazı kuşku uyandıracak belirtiler olabilir. Yalnız ben bu belirtileri yazdığımda lütfen her belirtinin istismarı çağrıştırmaması gerektiğinin de altını çizmek isterim. Bu belirtilere huzursuzluk yaşayan her çocukta rastlanabilir.

4 yaşının altında olan çocuklarda; tuvalet eğitiminde bozulmalar (idrar veya kaka kaçırma), cinsel içerikli sözcüklerde artma, cinsel organları ile aşırı fiziksel uğraş,  oyunlarında cinsel içeriğin fazlalığı, (cinsel eylemlerin diğer çocuklarla veya bebeklerle taklit edilmesi ) uyku bozukluklarına sıkça rastlanır.

4-6 yaş arasında olan çocuklarda, korku (yetişkinlerden, özellikle erkeklerden aşırı derecede korkma), cinsel içerikli sözcük ve davranışlarda artma, (cinsel organları gösterme, cinsel organları ile aşırı fiziksel uğraş veya açık mastürbasyon) cinsel ilişkiyi ayrıntılı bilme, (cinsel ilişkiye tanık olma veya katılmadan kuşkulanılmalıdır).

7 – 12 Yaş arasında;  Okul başarısında düşme, korku (özellikle yetişkinlerden), depresif belirtiler, yaşa uygun olmayan davranışlarda artma, (anne ya da abla davranışı gösterme) cinsel konularla aşırı uğraşma, cinsel saldırganlık, (başkalarını cinsel ilişkiye zorlama) aşırı veya açıktan mastürbasyon yapma, evden kaçma veya eve gitmede isteksizlik.

Ergenlerde ise;  duygulanımda dalgalanma, kendine zarar verme, intihar girişimleri,  ilaç ve alkolün kötüye kullanımı, uygunsuz cinsel davranışlar, (flörte erken başlama, kışkırtıcılık, arkadaşlarını cinsel ilişkiye zorlama) davranım bozuklukları, (okuldan ve evden kaçma, yalan söyleme, çalma ve saldırgan davranışlar )

Cinsel istismara uğrayan çocuklarda, ilerideki yaşantılarında psikolojik sorunların olma ihtimalinin istismara uğramayanlara göre iki kat fazla olduğu yapılan çalışmalarla ortaya çıkarılmıştır. Cinsel kötüye kullanıma uğramış çocukların bebekleri ile oynamaları gözlemlendiğinde ve çizdikleri resimler incelendiğinde daha fazla cinsel içerikli oyun, davranış ve çizimler sergiledikleri saptanmıştır. Çocuklukta cinsel kötüye kullanıma uğrama yetişkinlik yaşamında cinsellikten korkma, karşı cinsle ilişkilerde sorunlar yaşama gibi cinsel yaşantı üzerinde belirgin olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Kadınlarda frijidite, vajinusmus gibi cinsel sorunlar artmaktadır. Erkeklerde ise sıklıkla cinsel kimlik karmaşası gözlenmektedir.

Hayatınızın her anını sevdikleriniz ile huzur içerisinde geçirmeniz dileğiyle.

Sağlıcakla Kalın.

Dr.İbrahim Bilgen
Psikiyatrist-Psikoterapist

İlgili Başlıklar