Fotoğrafla İçe Bakış Atölyeleri

Çektiğimiz fotoğraflar iç dünyamızdan yansıyan kareler olabilir mi?

Sevdiğimiz insanların fotoğraflarını özenle saklar ya da ayrıldığımız sevgilinin fotoğraflarını yok etmek isteriz. Kaybettiğimiz insanların fotoğraflarına bakmak ise acı verici olduğundan bir süre üzerini örtebiliriz. Ölümün yaklaştığını hissettiğimizde hayatımız bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçer ve karelerimizle tek tek vedalaşmaya çalışırız. Hatta öyle anıların tanıkları olan fotoğraflar vardır ki özenle saklar ve biz olmasak da onların korunup taşınmasını arzu ederiz.

Çektiğimiz, koruyup sakladığımız hatta kesip attığımız fotoğraflar bile aslında bize dair birşeyler anlatıyor olabilir. Neyi çektiğimiz, fotoğrafın neyini sevdiğimiz; nesinden rahatsız olduğumuz iç dünyamıza ayna tutabilir. Mesela bir fotoğrafımızın ortasındaki koca masa, ilerlememizin önünde bir engel mi yoksa sorunlarımızı üzerine döküp tek tek çözüm yolları bulduğumuz önemli bir araç mi? Gölgede kalmış nesneler yüzleşmek istemediğimiz yanlarımız mı; yoksa aslında farkında olmadığımız öz gücümüz mü? Öyleyse çektiğimiz fotoğrafları kendimizi tanımanın ve öz kaynaklarımızı keşfederek kişisel gelişimimizi desteklemenin bir aracı olarak kullanabilir miyiz?

Cevap aramanın en iyi yolunun bunu deneyimlemekten geçtiğini düşünüyor ve cep telefonuyla hatıra fotoğrafı çekmekten hoşlananlardan profesyonellere kadar herkesi kendini tanıma yolculuğunda fotoğraf çekmeye davet ediyoruz. Fotoğrafla İçebakış Atölyeleri’nde objektifinden yansıyanla kendi içine bakmak isteyen ve kişisel gelişimine katkıda bulunmak isteyenlerle buluşuyoruz.

Atölye buluşmaları 14 Şubat- 11 Nisan 2017 tarihleri aralığında, 15 günde bir Salı günleri, 15:00-18:00 saatleri arasında olacaktır. 4 Atölye çalışması toplam 12 saat sürecek olup 15 kişilik bir grupla sınırlı tutulacaktır.

Atölye yürütücüleri:

Gülsüme Oğuz, Klinik Psikolog-Sanat Terapisti
Nuray Yılmaz, Psikolojik Danışman- Psikoterapist